Переволочнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Бегущая строка в HTML
Вас вітає Переволочнянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Меню сайту
Розклад уроків
Цікаве навчання
Сторінка географа
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Ми у світі
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 47
ЧОІППО
Головна » Файли » У світі живої природи

У світі незвичайних рослин
19.01.2015, 23:08

• На мальовничих схилах Товтр є багаторічна трав'яниста рослина завдовжки до 4 м, листя якої трішки схоже па листя ясена. Тому її називають тут білим ясенцем. Інша назва рослини — неопалима купина, котра повністю відповідає її незвичайним властивостям: від запаленого сірника вона спалахує яскравим блакитним полум'ям, залишаючись при цьому неушкодженою. Справа в тому, що рослина вкрита безліччю залозистих волосків, які виділяють ефірну олію. У безвітряний жаркий сонячний день її нагромаджується так багато, що вона може самозайнятися. У народній медицині її використовують при лікуванні малярії, каменів у нирках, ревматизму, екземи.

• Чи всі рослини підвладні вогню?

Здавалося б, дивне запитання, та, виявляється, тільки в помірному поясі с 14 видів негорючих рослин. Серед них плющ та розмарин.

Вчені пропонують створювати з них у лісах смуги для захисту від пожеж.

• Є в природі і рослини-мандрівники. Так, часом подорожує, і на значні відстані, один із численних видів мексиканських кактусів. Тому й називається він апданте, тобто крокуючий. До цього його змушують вітри. Замість звичайного коріння у рослини є паростки, вкриті гострими шипами. Всі поживні речовини і вологу ця рослина дістає не з ґрунту, а з повітря.

• Цікаві так звані "динамітні дерева". Ростуть вони у Мексиці. Їх плоди розміром з великий гарбуз у певний час "вибухають", розкидаючи на всі боки гостре насіння. У цей час доцільно триматися від них подалі.

• У країнах Центральної і Південної Америки можна натрапити па цілі ліси невисоких дерев із блискучим товстошкірим листям, схожим на листя нашого фікуса. Плоди їх неїстівні, але дерева ці дуже цінуються місцевим населенням за сік, що витікає, коли надрізати кору. За смаком він нагадує вершки з цукром, а за складом близький до коров'ячого молока. Називають ці дерева  галакто-дендронами. Місцеве населення вживає це смачне і поживне молоко у великих кількостях і дуже береже своїх "зелених корів". "Доїти" їх доводиться довго, адже протягом години з даного надрізу витікає близько 1 л соку. Він швидко гусне і псується. Під час випаровування з цього виділяється восконодібна речовина, з якої виготовляють свічки. Деревину так званих молочних дерев використовують як будівельний матеріал. Крім галактодендронів у лісах Венесуели і Бразилії ростуть й інші "молочні" дерева. Наприклад, сорвейра — дерево-соска. Цих дерев у лісах Амазонської низовини кілька мільйонів, і кожне може дати за одне "доїння" від 2 до 4 л молока. Перед вживанням його треба розбавити водою і прокип'ятити.

• Важко повірити, що квітка може спричинити сміх, Але це так. На Аравійському півострові в Південно-Західній Азії є рослина, яка називається квіткою сміху. Її насіння розміром з горошину здатне викликати у людини сміх протягом 30-35 хв., після чого вона засинає. Місцеве насе­лення використовує "зерна сміху" для втамування зубного болю.

• В Індії росте рослина калір-канда, з'ївши один-два листочки якої, людина відчуває ситість протягом тижня, незважаючи на те, що в них немає ніяких поживних речовин. Завдяки такій здатності створювати ілюзію ситості, таблетки чи настої з листя калір-канди можна рекомендувати людям, які бажають позбутися зайвої ваги.

• У тропічних лісах Індонезії росте дерево кеппел, пло­ди якого такі духмяні, що навіть тіло людини, яка покуштувала ЇХ, пахне фіалками.

• У помірному поясі па болотах ростуть невеличкі рослини з листками, вкритими дрібними ворсинками, які наповнені липкою рідиною. Це відомий комахоїд — росичка. Варто якійсь комасі лише торкнутися хоч до однієї з її ворсинок, як спрацьовує природна пастка. Жертва вгрузає в липкий слиз, а сусідні ворсинки ніби за командою дружно хапають її за лапки, хвіст, крильця і незабаром топлять у клейкій речовині. Цікаво, що клей, який виробляють комахоїдні рослини, не тільки "схоплює" необережних комах, а й діє подібно до наркозу. Мертва комаха з краю листка потрапляє на його середину, листок стулюється, перетворюючись на щось подібне до шлунка. А коли через кілька днів розкривається, то на ньому можна побачити рештки жерт­ви — один лише хітиновий покрив. Поверхня листка стає на деякий час сухою, та коли в рослини "розпалюється апетит", вона знову вкривається липкою росою і чатує на нову жертву. На земній кулі налічується близько ста видів росички.

• У тропічних лісах островів Індонезії, у Шрі-Ланці, на Мадагаскарі та в Індії росте ще один вид рослин-мисливців. Це непентеси. На відміну від попередніх, вони живуть па високих деревах. Їх листки — довгі, товсті й широкі, по краях яких на міцних "вусах" висять досить великі "глечики" (до ЗО см заввишки і 10-12 см завширшки). Над кожним таким "глечиком" звисає, ніби кришка, кінчик листка. Своїм вогняно-червоним, білим або світло-зеленим забарв­ленням вони схожі на квітку, що приваблює яскра­вими барвами і пахощами меду комах і є для них хитрою пасткою. Сідає комаха на солодкий край "глечи­ка", щоб поласувати. Та один лише необережний рух, — і вона з'їжджає вниз по гладенькій, як скло, поверхні, вкритій "восковим" нальотом. А там, на дні "глечика", її чекає травний сік. Процес перетравлення комахи триває 5-8 годин.

• Найяскравіша серед комахоїдних рослин росте на болотах Північної Америки. Навесні вона вкривається своєрідними букетами ніжних білих квітів на довгих стеблах, і тому її називають ім'ям богині вроди Венерн. Венерина мухоловка, на відміну від росичок, не має підступних липких крапель, які принаджують жертву. Її листя вкрите краплинами, немов прикрашене рубінами. Але горе комасі, яка спокуситься "коштовностями" прекрасної Венери. Варто їй лише сісти на один із "рубінів", як негайно ж спрацьовує природна механізація, за якою лист, що нагадує напіврозкриту книжку, стулюється, а "коштовний рубін" виділяє рідину, котра перетравлює жертву.                       

• Є така трава, яка вища і міцніша деяких дерев. З її стебел роблять вудочки, лижні палиці. Це  бамбук! Він є і найвищою в світі травою. За кожен день молоденький бамбук виростає на півметра, але прибавляє в рості недовго, всього 40 днів. Росте він у жарких країнах (В'єтнамі, Китаї, Індії), Африці, а також на Далекому Сході і на Кавказі.

• Найрозлогіше дерево — це родич всім нам відомого фікуса — баньян. Його ще називають дерево-гущавина. Це

 

тому, що в нього не один стовбур, а декілька. У найбільшого баньяна с близько 4 тисячі стовбурів.

• Величезне дерево секвойя росте в Америці. В одній секвойї індійці якось прорубали отвір — дев'ятимет­ровий тунель, яким могла би проїхати вантажівка. А не­ньок іншої секвої підійшов для танцювальної площад­ки. На ній у свята грав невеликий оркестр і кружляло до 15 пар. А по краях площадки вистачало місця для 20 глядачів.

Категорія: У світі живої природи | Додав: szhmaka | Теги: Баньян, венерина мухоловка, динамітні дерева, незвичайнй рослини, непентес, мексиканський кактус
Переглядів: 780 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
За київським часом
Пошук
Календар
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту
  • Прилуцький РМК
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples
  • МОН України

    Copyright MyCorp © 2024
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz