Переволочнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Бегущая строка в HTML
Вас вітає Переволочнянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Меню сайту
Розклад уроків
Цікаве навчання
Сторінка географа
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Ми у світі
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 47
ЧОІППО
Головна » Файли » У світі живої природи

РОДИНА РОЗОВІ
19.01.2015, 23:20

ТРОЯНДА

Поетичний образ старовинної народної казки про сплячу красуню виник із спостережень над дикою трояндою - шипшиною. Подібно до сплячої кра­суні, дрімає бутон троянди під захистом гілок із гострими колючками і пиш­но розцвітає під першими променями весняного сонця.

Квітка троянди за красу й аромат з давніх давен користується любов'ю та шануванням. Змінювались смаки, минали захоплення нововідкритими рослинами, які красиво цвіли, швидко зникала мода на тюльпани, гіацинти, камелії, орхідеї, а троянда завжди залишалась неперевершеною царицею квітів.

Привезена зі східних країн до стародавньої Греції, троянда присвячува­лась богині краси - Афродіті. Величезні сади з троянд оточували храми цієї богині. Трояндами вистеляли шлях воїнів, які поверталися з перемогою.

До нас дійшли легенди, перекази, що пелюстки троянди почервоніли від крапель крові з ніг Афродіти, коли, розшукуючи убитого Адоніса, вона діткну­лась колючок.

Є й інша легенда.                       

Покровителька мисливства Діана приревнувала свого коханого Амура до вродливої німфи Розас. Діана вирішила помститись красуні. Вона підстерегла німфу, схопила її і в люті кинула у колючі зарості, звідки нещасна Розас уже не могла вибратись. Геть зранена колючками, вона й померла тут, стікаючи кров'ю. Довідавшись про трагедію, на місце зло­чину примчав Амур і став проливати гіркі невтішні сльози. І від сліз цих сталося диво: колючі зарості ожили і заяріли червоними невимовна пре­красними квітами.

Римляни нагороджували трояндами за визначні заслуги, вінком з троянд при­крашали голову переможця. Вірячи, що троянда вселяє мужність, римські воїни замість шоломів одягали вінки з троянд, на щитах вибивали зображення цієї квітки.

Троянди пошановували і наші давні пращури - слов'яни. У них ця рослина - символ розквітлих дівочих почуттів. Вона символізувала молодість, кра­су, ласку. З давніх-давен з цією рослиною пов'язані високі й найшляхетніші людські якості: краса, досконалість, радість, любов, слава, гордість, мудрість, молодість.

Вінками з них увінчували переможців і зараз вінками з троянд уквітчу­ють школярів-випускників, які отримують атестат із золотою чи срібною медаллю.

Символікою овіяні й окремі частини троянди: її зелень — це радість, ко­лючки - печаль, квітка - слава, бутон - символ безконечності. 

У християнських віруваннях троянда символізує божественну любов, пе­ремогу духа, мучеництво, милосердя, всепрощення.

Вважається, що:

• Червона троянда - символ земного миру, материнства, смерті, захоплен­ня, пристрасті, сором'язливості.

• Біла - духовності, чистоти, дівочої цноти.

• Червона і біла - єдності.

• Колючки - символ страждання.

• Вінок з троянд - це небесна радість, нагорода за доброчинність.

• Пелюстки троянд - душі праведників.

 Прислів'я та приказки

 Буває, що і на палі рожа виростає,

У кожній троянді є колючки.

Рожа і межи кропивою рожею зістане.

Рожа червона і та блідне.

ВИШНЯ

Образ вишні, як символ України, ми зустрічаємо у Тараса Шевченка. Вишня символізує образ жіночий. З нею, насамперед, асоціюється почут­тєвий світ дівчини, тривожна, очікувана й неповторна пора дівування. З виш­нею порівнюється краса дівчини, її молодість, незайманість. Прекрасне де­рево символізує материнство.

Повір'я

 Хворих дітей приймали крізь розколоту зумисне виш­ню, яку потім зв'язували, щоб зрослась.

 Гадали, якщо виш­ня зрослася, то дитина видужає.

 У деяких місцевостях України дівчата так ворожи­ли про заміжжя: пересаджували узимку молоду вишень­ку в діжку і тримали у теплій хаті.

 Якщо прижилася і зацвіла, то була добра ознака.

Загадки

1. Червона копночка, а всередині - кісточка.

2. Червона дівонька, біле дитя.

3. Червоний колір, а винний смак, кам'яне серце, чому то так?

4. Чого ти став та дивишся? Зірви мене - поживишся!

5. Сиджу на дереві кругла, як куля, червона, як кров, добра, як мед.

6. За лісом, за пралісом біле плаття висе.

7. Навесні зацвіте білим цвітом, а в жнива - червоним плодом.

Прикмети про вишню та інші розові

 Якщо з вишні листя опаде до 14 жовтня, до Покро­ви - зима буде тепла, якщо ж до цього таки дня вишня зелена - зима буде люта.

 Поки листя з вишень не опаде, скільки б снігу не ви­пало - ненадовго: відлига зжене.

 Горобина цвіте пізно - осінь буде довгою і грибною.

 Горобина рано цвіте - багато вівса буде.

 Черемха цвіте перед останніми весняними приморозками.  Якщо у квітні зацвіла тернина - будуть ранні жни­ва і гаряче літо.

 Зародила горобина - на дощове літо, ні - на посуху.

Якщо на квітучій горобині роєм гудуть бджоли, три­валий час буде суха гарна погода. 

Якщо у другій половині серпня зацвіла ожина - осінь очікується теплою.

 Багато ягід на горобині - осінь буде дощовою, мало - сухою.

 Великий урожай горобини - на морози взимку. 

Поки листя з вишні не опало, скільки б снігу не випа­ло, зими ще не буде.

 Неврожай тернових ягід віщує лагідну зиму і навпаки.

СУНИЦІ ЛІСОВІ

На лісових полянах, узліссі, на вирубках, серед кущів або у світлих соснових і березових лісах ростуть суниці лісові. У травні-червні серед густої зелені тра­ви виблискують біленькі квіточки суниць, а потім червоніють запашні плоди.

Плоди суниць лісових тамують спрагу, збуджують апетит, покращують травлення, виявляють сечогінну й жовчогінну дію, мають антимікробні, про­тизапальні й потогінні властивості. Особливо корисно споживати їх у свіжо­му вигляді. Позитивний терапевтичний ефект спостерігається при гіпер­тонічній хворобі, атеросклерозі, гастриті, виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки, коліті, жовчнокам'яній та нирковокам'яній хворобах, захворюваннях селезінки, цукровому діабеті та анемії. Настій сушених плодів п'ють при авітамінозі С та інших авітамінозах. Свіжий сік або настій із суше­них плодів використовують як протизапальний засіб та для полоскання носог­лотки, як антимікробний засіб для лікування дрібних ран і порізів, у дермато­логії й косметиці (виводять веснянки, плями на обличчі, лікують вугрі, лишаї та екземи).

Дехто любить збирати плоди суниць у букетики. Гарно, коли на тонких ниточках червоніють пахучі плоди. Але ця красота дорого обходиться рос­линам. На рослинах залишаються незаживаючі ранки, суниці довго хворіють і можуть загинути. А тому треба збирати її плоди, а не всю рослину. Охоро­няйте ці цінні і корисні рослини!                                 

Прикмети

 На ніч і перед дощовою погодою квітки суниць зак­риваються і опускаються донизу.

Категорія: У світі живої природи | Додав: szhmaka | Теги: троянда, Загадки, прикмети, суниці лісові, дводольні, легенди, покритонасінніІ, родина розові, вишня, повіря
Переглядів: 1645 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
За київським часом
Пошук
Календар
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту
  • Прилуцький РМК
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples
  • МОН України

    Copyright MyCorp © 2025
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz