ЩАВЕЛЬ ЗВИЧАЙНИЙ
Щавель звичайний (щавель кислий) росте по всій території України на луках, по болотах, у вологих лісах на галявинах, його широко культивують як овочеву рослину.
Препарати щавлю підвищують діурез, стимулюють діяльність печінки і жовчотворення, посилюють перистальтику кишечника. У дієтотерапії його використовують як джерело вітамінів. У вигляді юшок і борщів його призначають при діабеті й ожирінні. Разом з тим треба пам'ятати, що надмірне вживання щавлю може призвести до порушення сольового обміну і розвитку ниркової патології. Необхідна обережність і при введенні в дієту цієї рослини хворим на ентероколіт, гастрит і виразкову хворобу шлунку і дванадцятипалої кишки у стадії загострення.
Використовують щавель і для лікування запалення ясен, ангіни та шкірних захворювань, які супроводжуються запальними явищами. Свіжі потовчені листки прикладають до застарілих ран і виразок.
У народній медицині щавель використовують для приготування настою трави з корінням як протипроносний засіб, сік із свіжого листя по 1 столовій ложці три рази на день до іди - як жовчогінний засіб.
ГРЕЧКА ЗВИЧАЙНА
Гречка звичайна походить з Індії. Вирощують як круп'яну культуру переважно на Поліссі та у Лісостеповій зоні України.
З лікувальною метою використовують насіння і траву (квітки разом з верхніми листками).
Гречані крупи містять до 20% білків з високим вмістом лізину і триптофану, крохмаль (80%), цукор, органічні кислоти, вітаміни (В1 В2 РР, Р), макро- і мікроелементи (залізо, кальцій, фосфор, мідь, цинк, бор, йод, нікель, кобальт). У траві гречки є багато рутину (1,9-2,5%).
Гречані крупи - цінний дієтичний продукт. Приготовлені з них страви корисні людям будь-якого віку. Особливо рекомендується вживати страви з гречаних круп при шлунково-кишкових захворюваннях, недокрів'ї, розладах нервової системи, захворюваннях нирок. З трави гречки одержують рутин, який використовують для профілактики та лікування гіпо- й авітамінозу Р, при захворюваннях, що супроводяться порушеннями проникності судин.
У народній медицині настій квіток (окремо або в поєднанні з іншими лікарськими рослинами) п'ють при кашлі. Добре розтерті й просіяні листки використовують для присипання запрілостей у дітей.
|