ЦИБУЛЯ РІПЧАСТА
Ще давньогрецькі лікарі Гіппократ і Діоскорид використовували цибулю при виготовленні ліків. В Стародавньому Римі вона вважалася кращим засобом, який очищає шлунок і кров. У Індії цибуля здавна вважалася стимулюючим, сечогінним засобами.
В Україні теж здавна використовують цибулю при катарах, хворобах вух, авітамінозах. Тепер відомо, що лікувальні властивості цибулі ґрунтуються на наявності у ній фітонцидів - речовин, які мають знезаражуючу дію. Крім того, цибуля містить значну кількість вітамінів С, групи В.
Рослина містить цукор (8-14%), білки, різні органічні кислоти, каротин, ферменти, мінеральні солі (калію, натрію, кальцію, фосфору, магнію, заліза), фітогормони.
За рахунок фітонцидів володіє антисептичною, противірусною дією. Цибуля сприяє поліпшенню апетиту, нормалізує водно-сольовий обмін, є добрим джерелом вітамінів.
У народній медицині цибулю ріпчасту застосовують як протигрипозний, протиопіковий, відхаркувальний, сечогінний, глистогінний, протигеморойний засоби. Вважають, що сік цибулі сприяє збереженню зубів, розчиненню каменів і виділенню піску з нирок, поліпшує зір, укріплює волосся, попереджує його випадання.
Цибуля - популярний косметичний засіб. Маска із суміші кашки з цибулі, меду, рослинного масла попереджує і зменшує утворення зморшок, освіжає, тонізує шкіру обличчя.
Однак при тяжких захворюваннях нирок, печінки, шлунку, серця зловживати цибулею не рекомендується.
У народі при лікуванні кашлю натирали на терці велику цибулину, змішували одержану кашку з гусячим жиром і втирали цю суміш у шкіру грудної клітки та зав'язували теплою хусткою.
При розтягненні суглобів допомагає дрібно нарізана цибуля, розтерта в ступці та змішана з цукром. Наложити на суглоб марлю, поверх якої накласти шар суміші. Використовували цибулю і для очищення старих ран, накладаючи на них суміш з козячого жиру, солі та дрібно нарізаної цибулі.
Цибуля свіжа, подрібнена або печена, вважалась універсальним засобом при лікуванні виразок, фурункулів, ран, бородавок.
Загадки
1. Має шкір сім, витискає сльози всім.
2. Іде пані в золотім жупані,
Хоч жупан той латка на латці,
Та приймають у кожній хатці.
3. Сидить Марушка в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає.
4. Вийшла баба із-за гір,
На ній дванадцять шкір.
5. Як не віриш - перевір!
На мені 12 шкір!
А гризнеш - в сльозах покинеш,
Бо я звуся... (Цибулина)
Прикмети
Шкірка на цибулі тонка - зима буде м'яка; тверда і товста - зима буде сувора.
ЧАСНИК
Часник містить ефірну олію, йод, вітаміни групи В, С, фітонциди. Часник використовують з часів Гіппократа. Витяжки часнику збільшують амплітуду серцевих скорочень, розширюють периферичні і вінцеві судини. Часник діє протисклеротично, знижує артеріальний тиск, поліпшує діяльність кишок. Має дії бактерицидну, фунгіцидну, глистогінну, сечогінну, протигнильну, стимулює секрецію шлункового соку і жовчі. Речовини, що містяться у часнику, пригнічують ріст і розмноження найпростіших мікроорганізмів.
Препарати часнику використовують для пригнічення процесів гниття і бродіння у кишках, при захворюваннях печінки, а також верхніх дихальних шляхів, хронічних бронхітах, пневмонії, у деяких випадках - при бронхіальній астмі.
Часник вживають з метою профілактики під час епідемії грипу. Широко використовують часник у стоматологічній та дерматологічній практиці.
Існує дуже багато повір'їв про часник. Кажуть, що часник охороняє обістя від злих духів. На Святий Вечір кладуть зубці часнику під скатертину на кожному з кутів стола.
Загадка
1. Що то за голова, що лиш зуби й борода?
|